Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Evcil Hayvanlarla Tatil Rehberi

Evcil Hayvanlarla Tatil Rehberi

Evcil hayvanlar, günümüzde en iyi dostlarımız olarak her daim yanımızdalar ve onları tatil süresince yanından ayırmak istemeyen insanların da olduğu aşikar. Elbette, bu durum birtakım problemler doğurabiliyor. Kimi zaman, hayalinizdeki otelde tatil yapamıyor; kimi zaman yolda sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Tatildeysen.com Blog’da bugün, bu sıkıntıları aşamasak da, alternatifler üretecek ve sizler için evcil hayvanla tatil rehberi hazırlayacağız.

Siz de, kedi ya da köpeğinizle rüya gibi bir tatil yapmadan önce, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız; hangi otellerin evcil hayvan dostu olduğu hakkında fikriniz yoksa, yazımızı okuyarak bu konular ve dahası hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, bir otelde değil de çadırda tatil hayallerinizden biriyse, daha önce kaleme aldığımız Türkiye’nin En İyi Kamp Bölgelerinin Ücretleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yola Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvanınızın rahat etmesi, sizin de yolculuk boyunca rahat edebilmeniz anlamına geliyor. Şahsi aracınızla yolculuk yapıyorsanız, çoğu zaman dikkat edilmesi gerekenler listesi daha kısadır. Biz sizler için her durumu değerlendirerek bir liste hazırladık.

Planlamalarınızı yaparken ilk olarak otel seçmeniz gerekiyor. Evcil hayvan dostu otelleri, yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Tatile çıkmadan önce, kediniz ya da köpeğiniz doğa ile haşır neşir olacaksa aşılarını yaptırmanızda fayda var. Parazitlere önlem almak, hayvanlarınız için hayati bir durum.

Bir diğer önlem ise yine veteriner tarafında, alerjilere dair. Evcil hayvanların neye alerjisi olduğu elbette pek bilinmiyor ancak tatil bölgelerinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz arılara alerjisi olabileceğini de düşünmeniz gerekiyor. Arı alerjisi için bir aşı yaptırmanız, iyi olacaktır.

Yola çıkmadan önce tüylerden arınmak, onların daha rahat oynayabilmeleri ve vakit geçirebilmeleri için kesinlikle yapılması gerekenlerden.

Yanınıza Almanız Gerekenler

Gelelim, evcil hayvanınız için yanınıza almanız gerekenlere. Biz, deneyimli bazı tatil severlerden referans alarak bu listeyi oluşturuyoruz, ancak aklınıza farklı bir şey gelirse; bildirmekten çekinmeyin.

Otelde olma ihtimali bulunsa da, bir yatak götürmek evcil hayvanınızın huzurlu uyuması için şart.

Yine muhtemelen otellerde bulunan ancak kamp yapacaksanız muhakkak yanınızda bulundurmanız gereken materyallerden ikisi, mama ve su kapları.

Bilhassa köpekler, zaman zaman güneşin alnında hararetten etkilenebiliyorlar; bu sebepten gölgelik yapmak amacıyla yanınıza fazladan havlu almanız iyi olacaktır.

Ayrıca, bir yaralanma ya da böcek sokması riskine karşı ilk yardım kitini her zaman yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Evcil Hayvan Kabul Eden Havayolu Şirketleri

Ulaşım konusu da bir hayli önemli. Genellikle, evcil hayvanlar arasında köpekler uçaklardan pek hoşnut değiller ve bu sebepten karayolu köpek sahiplerine daha cazip gelebiliyor; ancak siz yine de köpek sahibiyseniz ve havayolunu tercih edecekseniz, aşağıdaki şirketler evcil hayvan kabul ediyor.

Pegasus Havayolları

Anadolu Jet

Türk Hava Yolları

Yukarıdaki şirketler dışında, yurtdışı merkezli pek çok havayolu şirketinin de evcil hayvanları kabul ettiğini biliyoruz. Türkiye’de evcil hayvan kabul etmediği bilinen tek şirket, Onur Air. Her şeye rağmen, biletinizi almadan önce yukarıdaki şirketlerle de evcil hayvanınıza dair görüşmenizde fayda var.

Evcil Hayvan Kabul Eden Otobüs Şirketleri

Türkiye’de Karayolları Taşıma Yönetmeliği, maalesef otobüslerde evcil hayvanlar eşliğinde yolculuğa izin vermiyor. “Taşıtın bagaj taşınmasına mahsus bölümleri dışında eşya taşınamaz. Özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınabilir. Taşıtın içinde canlı hayvan hiçbir şekilde taşınamaz.” cümleleri ile belirtilen bu yönetmelik maddesi gereğince, evcil hayvanlarınızı pek çok otobüs firması, uyutulmuş biçimde bagajlarda kabul ediyor. Elbette, dostlarınızın bagajda nefessiz kalma ihtimali de bulunuyor. Bir alternatif olarak, otobüs şirketleri ile yola çıkmak yerine, şehirlerarası yolculuklarda BlaBlaCar’ı deneyebilirsiniz.

Evcil Hayvan Kabul Eden Oteller

Rehberimizde son olarak, evcil hayvan kabul eden otellere de yer vermek istedik. Modern çağlarda yaşasak da, oteller maalesef evcil hayvanlar konusunda hâlâ mesafeliler. Ancak lüks ve ayrıcalıklı hizmet alabileceğiniz pek çok otelde, dostlarınızla birlikte kalabilmeniz mümkün. Pati dostu otellerimiz için 0850 242 01 01 çağrı merkezimizden bilgi ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.