Kıbrıs’ta Ne Yenir? Tatildeysen.com Blog
Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Günümüzde bir eğlence adası olarak görülen ve yıllar geçtikçe bu unvanını daha fazla hak eden Kıbrıs, yemekleri konusunda da kesinlikle özgün bir ülke. Tatildeysen.com, bu yazıda Türkiye’de görebileceğiniz ancak Kıbrıs’taki kadar lezzetli olmayan bu lezzetleri sizin için sunacak.

Eğer daha önce Kıbrıs’ a gitmediyseniz ve Kıbrıs’ta yakın zamanda tatil planlamanız varsa, Kıbrıs’a ilk kez gideceklere tavsiyeler yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Enfes lezzetler tadabileceğiniz Kıbrıs’ta, klasik tatlardan ilginç tatlara kadar geniş bir portföy var ve eve geldiğinizde, bu lezzetleri özlememek için valizinizde yer ayırmayı unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Hellim Peyniri

“Hellim peynirinin neresi özel yahu, yapmayın!” demeyin… Hellim peynirinin ana vatanı olan Kıbrıs, sadece kahvaltılarda değil her türlü yemekte hellim peynirini kullanıyor ve lezzet açısından bu yemekler muhteşem oluyorlar.

Bu sebepten, Kıbrıs’a giderseniz, sabah kahvaltısında Hellimli adı verilen poğaçadan tatmayı, salt hellim peynirini yemeyi unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Şeftali Kebabı

Şeftaliden kebap mı olurmuş? Olmaz, bizce de olmaz… Zaten bu kebabın adı rivayete göre önceleri, Şef Ali Kebabı imiş. Ali adlı bir şefin yaratısı olan bu harika lezzetin içerisinde, şeftali mevcut değil; ancak yediğiniz vakit kendinizden geçeceğinizden zaten bu durum aklınızın ucundan bile geçmeyecek.

Kıbrıs’ın en ünlü lezzetlerinden şeftali kebabını yemeden ülkeye dönmeyin! (:

Kolakas

Kolakas, aslında bir bitkinin adı. Tadı ve görüntüsü patatese benzeyen bu bitki, Kıbrıs’ta bol miktarda yetişiyor ve kuzu eti ile harmanlanan Kolakas, kesinlikle bayılacağınız bir lezzet olabilir.

Kıbrıs’ta ailelerin kış aylarındaki vazgeçilmezi olan Kolakas yemeğini mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

Piruhu / Pirohu

Okunuşu ve yazılışı konusunda belli başlı tartışmalar olsa da, biz ona Kıbrıs mantısı diyoruz. Mantı yemeyi seviyorsanız, Piruhu da çok hoşunuza giden bir lezzet olacaktır. Hamurun içine peynir konarak hazırlanan Piruhu için bazen hellim bazense lor peyniri kullanılabiliyor. Restoranlar, genelde hellim kullanmaya dikkat ediyorlar.

Kıbrıs’a yolunuz düşerse, kendisine özgü mantısını da mutlaka deneyin.

Lalangı

Pek de alışık olmadığınız bir lezzet Kıbrıs’ta ansızın sizleri karşılayabilir, ismi ise Lalangı. Tavşan etinden yapılan bu yemek, oldukça lezzetli. Mayalı hamur ve tavşan etinin harmanı ile oluşturulan ve türlü baharatlarla çeşnilendirilen Lalangı’yı Kıbrıs’ta mutlaka deneyin, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Ceviz Reçeli

Kıbrıs, reçelleri konusunda da çok iddialı ancak bir ceviz reçeli var ki, yemeyin de yanında uzanıp onu seyredin… Kesif bir tadı olmayan, aksine hafif bir lezzeti bulunan ceviz reçelini genelde pek çok tesis kahvaltısında sunabiliyor, ancak yolunuz çarşıya düşerse, kavanoz kavanoz almak isteyeceğiniz bir lezzet olduğu aşikar.