Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Mezapotamya ve Doğu Anadolu Turu

Fiyat Hesaplayın / Rezervasyon

Tur Programı

1. Gün: Gece Yolculuğu

19:00 Yenibosna Airport Avm Otoparkı

19:45 Mecidiyeköy Torun Center Önü

20:15 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

20:20 Bostancı Köprüsü Altı

20:30 Kartal Köprüsü Altı

20:40 Pendik Köprüsü Altı

20:50 Çayırova Mc Donalds Önü

21:00 Gebze Center Önü

21:20 İzmit Halkevi Durağı (Asya Otel Karşısı)

21:40 Sakarya Alpet Önü (Otogar Yanı)

23:45 Bolu Otogar Yanı

02:00 Ankara Söğütözü Ulusoy Tesisler (Armada Avm Karşısı)

07:30 Adana Havalimanı

 

Belirtilen noktalardan siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra Tataildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu için gece yolculuğumuza başlıyoruz.

2. Gün: Adana - Taş Köprü - Sabancı Merkez Camii – Gaziantep - Antep Kalesi – Hz. Yuşa Türbesi – Bakırcılar Çarşısı – Tahmis Kahvesi – Şanlıurfa – Balıklı Göl – Aynzeliha Gölü – Tarihi Çarşılar

Gece yolculuğumuzun ardından Tatildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu Turu için vereceğimiz kahvaltı molası ile güne başlıyoruz. Adana’da Seyhan Nehri üzerinde bulunan Tarihi Taş Köprüyü panoramik olarak gördükten sonra bölgenin en önemli camilerinden olan Adana Sabancı Merkez Camii’ sine gidiyoruz. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kuran-ı Kerim'de adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed (s.a.v.)’in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekât namaza, 99 metrelik 6 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir. Bu mimari harikası camii gezimizin Adana'ya veda ederek Gaziantep’e hareket ediyoruz.

 Gaziantep gezimize şehrin merkezinde bir tepeye kurulmuş olan Gaziantep Kalesi ile başlıyoruz. Kalenin ne zaman inşa edildiği bilinmemekle birlikte, Roma döneminde gözlem amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Kale, tarih boyunca birçok kez restore edilmiş ve son halini 2000'li yılların başında yapılan bir yenileme ile almıştır2023 depreminde büyük hasar görmüştür. Kaleyi gördükten sonra Antep’in meşhur baklava ve Antep fıstığı alışverişlerimizi gerçekleştirmek için kısa bire mola veriyoruz. Alışverişlerimizin ardından Pir Sefa Hazretleri ve Hz. Yuşa Peygamber Türbelerini ziyaret ediyoruz. Daha sonra Sedefçiler, Baharatçılar, Sebze Hali, Tarihi Paşa Hanı, Tahtani Camii, Uzun Çarşı, Tarihi Gümrük Hanı, Zincirli Bedesten, Kunduracılar Çarşısı’nı görerek Bakırcılar Çarşısı’na ulaşıyoruz. Burada Gaziantep`in en eski çarşısı olarak bilinen 250 yıllık Almacı Pazarını geziyoruz. Daha sonra Tahmis Kahvesi’ne ulaşıyoruz. 1635-1638 yılları arasında Türkmen Ağası ve Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından, Mevlevihane Tekkesi ’ne gelir getirmesi amacıyla yapılan Tahmis Kahvesi’nde Menengiç Kahvesi içmek ve çarşılarda alışverişlerimizi gerçekleştirmek için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından bir sonraki durağımız Zeugma Müzesi olacaktır. Selevkoslar tarafından kurulan sonrasında Roma dilinde iki yakayı bir araya getiren anlamında isimlendirilen Zeugma Kenti’nin Birecik Barajı sularının altında kalmasının ardından, Romalı Generallerin villalarının taban mozaiklerin çıkartılıp sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ne hareket ediyoruz. 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep'te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzede Dünyaca ünlü ‘’Çingene Kızı’’ mozaiğinin yanı sıra konusunu Yunan Mitolojisinden alan mozaikleri rehberimizin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Zeugma Mozaik Müzesi gezimizin ardından Gaziantep’e veda ederek Ülkemizin “Cittaslow” kentlerinden biri olan Halfeti’ye hareket ediyoruz.

 Birecik Barajı İnşasından sonra bir kısmı baraj gölü altında kalan Halfeti’de dileyen misafirlerimiz ile bizi bekleyen teknemize binerek Halfeti Tekne Turuna başlıyoruz. (Ekstra) Baraj Gölü üzerinde yapacağımız gezinti sırasında yine büyük bir kısmı baraj gölü altında kalmış olan Kral Kızı Mağarası, Rumkale ve eski adı Bilesur yeni adı Savaşan Köyü’nde Fırat suları altında kalan Camii ve Minaresini göreceğiz. Tekne turumuzun bitimiyle Halfeti’de kısa bir mola veriyoruz. Gezimizi tamamlayıp Şanlıurfa’daki otelimize doğru hareket ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz bölge kültürünü tanıyabileceğimiz ekstra olarak düzenlenecek sıra gecesine katılabilirler.

 Önemli: Şanlıurfa otel konaklamamız oda kahvaltıdır. Akşam yemeği için dileyen misafirlerimiz yemekli sıra gecesi programına dâhil olabilirler. (Ekstra)

 

Kahvaltı: Adana’da alınacaktır. (Ekstra)

Öğle Yemeği: Gaziantep’te alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Sıra Gecesinde alınacaktır. (Ekstra)

Konaklama Oteli: Şanlıurfa/ Harran Otel, Newton Otel, Dedeman Otel, İpek Palas Otel vb. oteller

3. Gün: Şanlıurfa – Balıklı Göl – Aynzeliha Gölü – Tarihi Çarşılar - Harran – Harran Üniversitesi – Ulu Camii – Konik Kubbeli Evler – Göbeklitepe – Mardin – Kasımiye Medresesi - Eski Mardin - Şeyh Çabuk Camii – Cumhuriyet Meydanı – Latifiye Camii – Ulu Camii – Abbaralar – Tarihi Ptt Binası (Şahtana Konağı) – Şehidiye Camii – Mezopotamya Ovası

Tatildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu 3. Gününde sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından otobüsümüze binerek “Yolların kesiştiği yer” anlamına gelen Harran’a hareket ediyoruz. Harran, Dünya üzerinde sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli Evleri ile koruma altına alınmıştır. İlk İslam üniversitesinin de bulunduğu 5000 yıllık geçmişe sahip olan Harran’da, Harran Üniversitesi (Ulu Cami), Harran Höyüğü, Kale, Kervansaray ve Geleneksel Konik Kubbeli Harran Evlerini görüp bir tanesine misafir oluyoruz. Konukevi ziyaretimiz sırasında yöresel kıyafetler giyerek fotoğraflar çekebilirsiniz. Harran gezimizin ardından aracımıza geçerek Şanlıurfa merkeze geçiyoruz. Şanlıurfa denilince akla ilk gelen gezi yerlerinden birisi olan Balıklı Göl’e hareket ediyoruz. Balıklı Göl, Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinmektedir. Kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yerde oluşan Balık Göl (Halil-Ür Rahman) ve Nemrut’un kızı Zeliha’nın gözyaşlarından oluştuğu söylenen Aynzeliha Gölü’nü görüp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Şanlıurfa’nın otantik çarşılarında Urfa’ya özgü ürünler alabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından yemeğimizi alıp Göbeklitepe’ye doğru hareket ediyoruz. Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan Anadolu’nun ve Dünya’nın uygarlık tarihinin ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan, Unesco Dünya Kültür Miras Listesindeki Göbeklitepe Höyüğü ’ne varıyoruz. Keşfiyle birlikte sadece bölge tarihini değil insanlık tarihini değiştiren, tarihi 12 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe, geçtiğimiz yıllarda National Geographic dergisinin tüm dünyada “Dinin Doğduğu Yer” sloganıyla kapak yapılmıştır. Henüz çok az bir kısmı açılmış olan ve neolitik çağın Hac Merkezi kabul edilen Göbeklitepe hakkında rehberimizden tarihi bilgiler aldıktan sonra Şanlıurfa gezimizi tamamlayıp Mardin’e doğru hareket ediyoruz.

Mardin’i gezmeye Kasımiye Medresesi ile başlıyoruz. Artuklular Döneminde yapımına başlanan ve 15. Yüzyılın sonlarında Akkoyunlu Sultan Kasım İbn Cihangir döneminde tamamlanmış olan Medrese ’de rehberimizden bilgiler alarak gezip, fotoğraf molası ardından Diyarbakır Kapı’ da aracımızdan inerek Eski Mardin sokaklarında yürüyüşe başlıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan yürüyüşümüzde Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi, Mardin Protestan Kilisesi, Latifiye Camii, Sokulbar (İnekler Çarşısı), Bakırcılar Çarşısını göreceğiz. Yürüyüşümüz sırasında Artuklu Döneminin mimari örneklerinden olan Mardin Ulu Cami’yi rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in sembolü olan Mardin Ulu Cami kayıtlara göre iki minareli inşa edilmiştir. Caminin bugün mevcut olan tek minaresinin kare kaidesindeki yazıt, yapım tarihini 1176 olarak vermektedir. Fakat bugünkü minare 1888/1889 yıllarında yeni ve elektik bir üslupla yapılmıştır. Bazı Süryani yazarlar kiliseden çevrildiğini söylerler. Yapı kiliseden çevrilmemiş olsa bile, yerinde eski bir kilisenin bulunması muhtemeldir. Burada rehberimizden alacağımız tarihi bilgiler ardından sokakları birbirine bağlayan küçük tünellerin yani Abbaraların altından geçerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. Bir dönem PTT Binası olarak kullanılmış ve bu şekilde tanınan, eski bir Ermeni Konağı olan Şahtana Konağı’nı görüyoruz. Ardından 13. Yüzyılın başlarında Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırılan Şehidiye Camii’ni görerek Mezopotamya Ovasına karşı yorgunluk çaylarımızı içebilmek ve muhteşem fotoğraflar çekebilmek için kısa bir mola veriyoruz. Ardından Mardin’in meşhur kahve ve kuruyemiş alışverişlerimizi gerçekleştirip otelimize doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Kahvaltı: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Şanlıurfa’da alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Konaklama Oteli: Mardin/ Anemon Otel, Raymar Otel, Yay Grand Otel, Kervan Otel vb. oteller

4. Gün: Deyrulzafaran Manastırı - Dara Antik Kenti– Midyat – Midyat Konukevi - Telkariciler Çarşısı – Batman - Hasankeyf -Tekne Turu - Diyarbakır - Malabadi Köprüsü

Tatildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu 4. gününde sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Süryani Ortodoks Patriklerinin yaşadığı Deyrulzafaran Manastırı’na hareket ediyoruz. (Bölgede yoğunluk olduğu takdirde Mor Gabriel Manastırı gezisi yapılacaktır.) Canlı bir tarih görünümünde olan manastırda 52 Süryani Patriğinin mezarı bulunmaktadır. Rehberimiz eşliğinde Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı ziyaretlerimizi gerçekleştirip bilgiler aldıktan sonra serbest zaman veriyoruz. Mardin Ovası’na hâkim konumu ve muhteşem mimarisi ile sizleri büyüleyecek olan Deyrulzafaran Manastırı sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Serbest zamanımızın ardından dileyen misafirlerimiz ile Dara Antik Kenti ve Beyazsu gezimizi gerçekleştiriyoruz. (Ekstra)

 

Mardin’in 30 km güneydoğusunda, Oğuz Köyü’nde yer alan Dara Antik Kenti Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşkelerinden biridir. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kenti’ni rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Dara Antik Kenti gezimizin ardından Midyat’ın güneyinde kalan plato ve tepelerin eteğinden kaynağını alan Beyazsu’ya hareket ediyoruz. Mardin’in kurak ve ağaçsız coğrafyasında, serin ve berrak suyu, ağaçları ve yeşilliği ile Beyazsu’da çay kahve molası veriyoruz.

 

Dara Antik Kenti ve Beyazsu programımızın ardından dinlerin ve dillerin buluşma noktası Midyat’a hareket ediyoruz. Midyat’ta Sıla, Hercai, Ah Bir Bulut Olsam gibi dizilerin çekildiği Midyat Konukevi gezimizi gerçekleştiriyoruz. Birbirinden harika fotoğraflar çekebileceğiniz Konukevi ziyaretimiz sonrasında Süryani ustalar tarafından yıllar boyunca geliştirilmiş ve bir kültür halini almış Telkâri sanatının örneklerini görüp satın alabileceğimiz telkâri atölyesini ziyaret edip, alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Telkâri alışverişlerimizden sonra Tarihi Midyat Evleri arasında gezinti yapabilmek adına serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından çarşıda bizi bekleyen otobüsümüz ile buluşarak Hasankeyf’e hareket ediyoruz.

 

Kahvaltı: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Midyat’ta alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Konaklama Oteli: Diyarbakır/ Sv Business Otel, Prestige Otel vb. oteller

5. Gün: Diyarbakır - Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi - Diyarbakır Ulu Camii – Dört Ayaklı Minare – Mardin Kapı – Keçi Burcu – Hevsel Bahçeleri – On Gözlü Köprü – Peygamberler Diyarı Eğil - Ergani – Hazar Gölü – Elazığ – Harput Kalesi – Harput Konakları – Arap Baba Türbesi - Meryem Ana Kilisesi

Tatildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu 5. gününde sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından taşın sanata dönüştüğü sur içinde gezimize başlıyoruz. İlk olarak “Yaş otuz beş, yolun yarısı eder” şiiriyle tanıdığımız Diyarbakırlı Şair Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi'ni ziyaret ediyoruz. Her mevsim için ayrı kullanım alanları yaratılan bu güzel evde bölge sivil mimarisinin ince örneklerini göreceksiniz. Burada vereceğimiz kısa molamızın ardından Anadolu’nun ilk, İslam Alemi’nin 5. Harem-i Şerif’i olan Ulu Camii gezimizi gerçekleştirip, 1500 yılında Akkoyunlu Kasım Bey tarafından yapılan Dört Ayaklı Minare’yi (Şeyh Mutahhar Camii) göreceğiz. Devamında yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır surlarının en eskisi olan Keçi Burcu, Urfa Kapı ve Mardin Kapı’yı panoramik olarak görüyoruz.  Dicle Nehri kıyısında bulunan 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan, tarımsal değerinin dışında, kültürel ve tarihi olarak da özgün bir yere sahip Hevsel Bahçelerini görüp fotoğraflıyoruz. Daha sonra On Gözlü Köprü ’ye varıyoruz. Hıdırellez zamanı yöre halkı dileklerini bir beze yazıp bu köprüden Dicle Nehri’ne atarlarmış. Buradaki fotoğraf molamızın ardından peygamberler şehri Eğil’e gidiyoruz.

 

Kur’an-ı Kerim’de isimleri geçen Zülkifl ve Elyesa dahil 9 peygamberin kabrinin bulunduğu ilçe manevi yönünün yanı sıra, Asur döneminden itibaren kesintisiz yerleşime tanık olmuş ve izlerini günümüze taşımayı başarmış kenttir. Kralkızı baraj gölü, su sarnıçları, Asur Kalesi, Eğil Kalesi, Kral Mezarları ilgi çekici tarihi yapıları görüyoruz.  Bunun yanında sokakları, renkli evleri ile de farklı bir görsellik sunan şirin ilçede serbest zamanımızın ardından Hazar Gölüne doğru yolculuğa başlıyoruz. Tektonik bir göl olan Hazar Gölü; çevredeki tatlı sularla beslenen tatlı su gölüdür. Plajlar kamp alanları ve tesisleriyle doğu bölgesine ayrı bir hava katmaktadır. Doğal yüzme havuzu görünümündeki Hazar Gölü’nde vereceğimiz serbest zaman sonrası Elazığ Merkeze gitmek için aracımıza geçiyoruz.

 

Elazığ’da İlk durağımız olan Harput’ta kısa bir gezinti yaptıktan sonra 400 bin yıllık tarihe sahip Harput Kalesi’ne neden Süt Kalesi denildiğini dinliyoruz. Ardından Doğu’nun Pisa Kulesi olarak adlandırılan Yatık Minaresi ile ünlü Harput Ulu Camii’ni ziyarete ediyoruz. Harput Tarihi Evlerini dışardan gördükten sonra Arap Baba Türbesini gidiyor ve rehberimizden Arap Baba’nın hikâyesini dinliyoruz. Daha sona Harput Kalesinin doğusunda yer alan Meryem Ana Kilisesi’ni ziyarete ediyoruz. Anadolu’nun en eski mabetlerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi hakkında rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Elazığ çarşılarında serbst zaman veriyoruz. Toplanma saatinde otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Kahvaltı: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Diyarbakır’da alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Konaklama Oteli: Elazığ/ Park Dedeman Otel, İlbey Otel vb. oteller

6. Gün: Pertek – Keban Barajı - Pertek Kalesi – Hozat – Munzur Gözeleri – Ovacık – Munzur Vadisi – Tunceli – Hanım Köprüsü – Pülümür – Girlevik Şelalesi – Terzibaba Camii – Bakırcılar Çarşısı – Erzincan

Tatildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu 6. gününde sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Keban Barajı’nı geçmek için Elazığ Meşeli’den Tunceli Pertek’e geçmek için feribota biniyoruz. Baraj sayesinde ada görünümü kazanan Pertek Kalesi’ni panoramik görüp fotoğraflıyoruz. Pertek’te baraj suları altında kalmaktan kurtarılan Sungurbey ve Çelebi Ağa Cami’lerini görüp bilgi alıyoruz. Daha sonra Hozat üzerinden Ovacık’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Tunceli ilinin en düz sayılabilecek alanda kurulmuş Ovacık; etrafı dağlarla çevrili ova görünümündedir. Tunceli’den geçen Munzur Suyu bu ilçenin yakınlarından doğmaktadır. Doğal güzelliği, tarımsal alanların aktif kullanımı ve Munzur gözeleri ile binlerce turisti ağırlayan Ovacık’ta, Munzur Gözeleri ve Munzur Baba’yı ziyaret ettikten sonra serbest zaman veriyoruz. Munzur Vadisi’nin eşsiz güzelliği ile beraber yolculuğumuza devam edip Halvori suyunun çıkış noktası olan Halvori Gözelerini görüyoruz. Bitmesini istemeyeceğiniz görsel şölen sunan zengin flora fauna ve biyoçeşitliliğe sahip Munzur Vadisi’nin bitiminde Fatma Ana Makamı’nı ziyaret edip vadi ile vedalaşıyoruz. Tunceli’de öğlen yemeğimizi alıp serbest zaman veriyoruz.

 

Yolculuğumuz Erzincan’a doğru gerçekleşirken, bölgenin doğal güzelliklerinden olan Ağlayan Kayaları görüp fotoğraflıyoruz. Sağlamtaş Köyünde günümüzde devam ettirilen Akkoyunlu dönemi mezar taşlarını ve koçbaşı mezar taşları görüp fotoğraflıyoruz. Ardından Pülümür’e varıp Cemal Süreyya anıtını görüyoruz. Yolculuğumuza devam edip Erzincan’a doğru hareket ediyoruz. Karasu Nehri’nin Munzur ve Tercan Dağları arasında oluşturduğu ve kendi adıyla da bilinen geniş ve verimli bir ovaya kurulmuş olan Erzincan, belki de ülkemizin en yeşil alanlarındandır. İlk olarak Erzincan’ın doğal güzelliklerinden olan Girlevik Şelalesi’ni görüyoruz. Munzur Dağlarının yamacındaki 9 farklı gözeden doğan su kaynakları birleşip 30-40 metreden farklı kademelerden dökülüp güzelliği ile yorgunluğu alan manzaraya sahiptir. Vereceğimiz serbest zamanın ardından Erzincan Merkeze dönüyor ve farklı bir mimari üslup ile inşa edilmiş Terzibaba Cami’sini geziyoruz. Daha sonra Bakırcılar Çarşısında alışveriş molası veriyoruz. Bu alışveriş molasında Erzincan’a has bakır işlerinden satın alabilirsiniz. Çarşı serbest zamanımızın ardından otelimize doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Kahvaltı: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Tunceli’de alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Konaklama Oteli: Erzincan / Grand Simay Otel, Hilton Garden İnn, Meva Otel vb. oteller

7. Gün: Kemaliye – Mani Yol - Taş Yol – Lökhane – Fırat Nehri – Karanlık Kanyon – Sivas - Divriği Ulu Camii – Kongre Binası – Kale Camii – Buruciye Medresesi – Çifte Minareli Medrese – Şifahiye Medresesi

Tatildeysen ile Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turu 7. gününde otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında otobüsümüze binerek Kemaliye’ye doğru hareket ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğinliler, siz kemale ermiş insanlarsınız. Bu yüzden adımı size veriyorum.” Demesi üzerine Kemaliye adını alan bu ilçede insanların elleriyle yaptığı Taş Yolu görüyoruz. Osmanlı Döneminde eşlerine özlem ve hasret dizeleri yazan kadınların sözlerinin sergilendiği Mani Yolunda yazılan manileri okuyarak yürüyoruz. Kemaliye çarşılarında Lök Tatlısı ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ardından otobüsümüze binerek Taş Yol üzerinden geçerek Divriği’ye hareket ediyoruz.  Yol güzergahımızda Fırat Nehrinin oluşturduğu 100 metre derinliğe oluşan Karanlık Kanyon’da ki yolculuğumuz sizi büyüleyecektir. Programın müsaitliği ve su seviyesinin uygunluğu durumunda dileyen misafirlerimiz ile Karanlık Kanyon Tekne Turu gerçekleştiriyoruz. (Ekstra) Ardından Muhsin Yazıcıoğlu Köprüsünden geçerek Sivas Divriği’ye ulaşıyoruz.

 

13. yüzyıl Selçuklu Dönemi şaheseri olarak tanımlanan Divriği Ulu Camii ve Daruşşifasını gezerken mermerin sanata nasıl dönüştüğünü izleyeceğiz. İslam Mimarisinin bu başyapıtı UNESCO Dünya Miras Listesinde de yer almaktadır. (Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa 22.08.2023 tarihinde tamamen kapatılmıştır. Dış cephesi de branda ile örtülmüştür. Restorasyon çalışmasının tamamlanması durumunda gidilecektir.) Divriği gezimiz sonrası Kangal üzerinden Cumhuriyet Kenti Sivas’a ulaşıyoruz.  1271 yılında yaptırılan Gök Medrese’de rehberimizden alacağımız bilgiler ardından Ulu Camii’yi görüyoruz. Zamanla eğilen ve eğri olarak ayakta kalan minaresiyle ünlü Ulu Camii’yi gördükten sonra; Buruciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese ve Şifaiye Medresesi ziyaretlerimiz ile Sivas Meydanı gezimize devam ediyoruz. Yıllarca lise olarak sonrasında ise Kongre Binası olarak kullanılan Sivas Kongre Binası hakkında rehberimizden bilgiler alıp gezimizi gerçekleştirdikten sonra Cumhuriyet Meydanında serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sırasında Madımak Otelini görebilir ve meşhur Çerkezin Kahvesinde kahvelerinizi içebilirsiniz. Ardından akşam yemeği için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Malitur Mezopotamya ve Doğu Anadolu Turumuzun sonuna geliyor ve dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

 

Kahvaltı: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Sivas’ta alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Yol güzergahı üzerinde dinlenme tesisinde alınacaktır. (Ekstra)

Konaklama Oteli: Bu gece otel konaklaması yoktur.

8. Gün: Ankara - İstanbul

Değerli misafirlerimiz, gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara’ya ulaşıyor ve Ankara’dan katılan misafirlerimizle vedalaştıktan sonra İstanbul’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. İstanbul’a ulaştığımızda Siz değerli misafirlerimizi sabah saatlerinde aldığımız noktalara bırakarak bir başka Tatildeysen organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

• Otellerde 5 gece konaklama

• Otelde açık büfe 5 sabah kahvaltısı

• Otelde açık büfe veya set menü 4 akşam yemeği

• Lüks araçlar ile ulaşım (Kişi sayısına göre araç verilmektedir.)

• Programda belirtilen çevre gezileri

• Profesyonel rehberlik hizmeti

• Araç içi bardak su

• Tatildeysen Turizm güvencesi

• 1618 nolu Turizm Kanununa göre Zorunlu Seyahat Sigortası

• Programda belirtilen ilk gün sabah kahvaltısı

• Programda belirtilen son gün akşam yemeği

• Tüm yemeklerde alınan içecekler

• Öğle yemekleri

• Şanlıurfa Sıra Gecesi

• Halfeti Tekne Turu

• Hasankeyf Tekne Turu

• Dara Antik Kenti ve Beyazsu Turu

• Karanlık Kanyon Tekne Turu

• Ekstra belirtilen tüm organizasyonlar

• Tüm kişisel harcamalar

• Müze ve Ören Yeri giriş ücretleri (Belediye ve özel işletmeler için geçerlidir.)

• Müze Kart (Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler için geçerlidir.)

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri: 08, 09, 10 Aralık

  Fiyatlar

  09.12.2023 Tarihli Tur İçin Fiyatlar

  • Tarih SeçeneklerMüsaitlik 2 Kişi Kişi Başı 3 Kişi Kişi Başı 4 Kişi Kişi Başı1. Çocuk2. ÇocukTaksitler
   09.12.2023 - 14.12.2023Bölge Otelleri Sorunuz7.999,00 TL7.999,00 TL-0 - 2 Yaş Ücretsiz
   3 - 6 Yaş 4.749,00 TL
   7 - 12 Yaş 6.499,00 TL
   -Taksitler »

  10.12.2023 Tarihli Tur İçin Fiyatlar

  • Tarih SeçeneklerMüsaitlik 2 Kişi Kişi Başı 3 Kişi Kişi Başı 4 Kişi Kişi Başı1. Çocuk2. ÇocukTaksitler
   10.12.2023 - 15.12.2023Bölge Otelleri Sorunuz7.999,00 TL7.999,00 TL-0 - 2 Yaş Ücretsiz
   3 - 6 Yaş 4.749,00 TL
   7 - 12 Yaş 6.499,00 TL
   -Taksitler »

  Yorumlar


  Mezapotamya ve Doğu Anadolu Turu Hakkındaki Düşünceleriniz

  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?

  Ad Soyad

  Tur Hakkındaki Yorumunuz

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme


  İptal Şartları


  Vize Bilgileri


  Ulaşım Araçlarımız